1925 yili ve sonrasi

by muhalefeto

Herkes iskipli atif hoca yi bilir tartisir. Ben başka bir hikaye anlatayim. Erzincan’da yaşanan hadise ise tam bir insanlık ayıbıdır. İstiklal Mahkemesi o tarihlerde şapkaya karşı çıktığı için Mevlevi İbrahim Hakkı Efendi’yi gıyabında idama mahkûm eder. Fakat hocaefendiyi bulamadığı için bu idamı gerçekleştiremez. Bir sabah namazı vakti İbrahim Efendi ruhunu Allah’ına teslim eder. Çocukları babalarının ölüm haberini İstiklal Mahkemesine bildirir. Mahkeme tarafından köye bir müfreze gönderilir. Müfreze başındaki yetkili bu durumu kabul etmez. “Olmaz. bu adam kanuna karşı geldi mutlaka asmam lazım” der. Bunun üzerine kabir açılır. Şahitlerin huzurunda kanuna muhalefet etmek suçundan ceset asılır sonra tekrar gömülür.

Erzurum da şapka kanununa aykiri hareket eden kisilerin uzerine asker yaylim atesinde bulunur.15 kişi ölür. 13 kisi idam edilir. 80 kisi hapise atilir. Rize de Ayaklanan millete karsi denizden daglara top atisi yapilir. Isyan bastirilir. Idam sehpalari kurulur. Keza Erzincan, sinop, Giresun ve memleketin bir cok noktasinda isyanlar bastirilir.

Kimse dusunmez. O donem de bir şapka bir aylik maasa denk geliyordu! Sahi ya fabrikasi bile olmayan bir memlekettr o kadar sapka nereden geldi sorusunu kimse sormaz! Sapka hususunda kimlere peşkeş cekildigini kimsr dile getirmez. Vakko denilen aile nasil zengin oldu diye dusunmez. Italya ve Fransa dan gelen 2.kalite sapkalarin akibetini kimse konusmaz.

Vesselam o amina kodumun sapkasini takacaksiniz. Takmayacaksaniz o zaman bu sapkın, fasist, Britanya nin emri ile gerceklestirilen, bu gereksiz kanunu kaldirip sehitler adina özür dileyeceksiniz. Bu konularin hepsi tozlu raflardan cikacak. Köylü onlarca yil neden devletten cok korktugunu, aman devlet kapisina dusmeyelim geyiklerini anlaman gerekir. 1925 ve 1935 yillari arasinda yapilan dayatmalari bu ülke konusacak. Tartisacak. Daha o gunler gelmedi. Yakindir.

Cumhuriyet kuruldu. Bir bayram edasinda kutlandi. Insanlar bir ohh cekti. Herkes bir parcasini bu surecte kaybetti. Cumhuriyeti kurarken ki surecte pasalarin hepsi osmanli pasasiydi. Halk osmanli devletine biat ediyordu. Cumhuriyet kuruldu. Dualarla meclis acildi. Herkes  pek bir mutluydu. Osmanli madem bitti. Bari yeni genc bir cumhuriyet kuralim hesabi. Buraya kadar her sey olmasi gerektigi gibiydi. Ne oldu da 1925 den sonra her sey degisti? O ince cizgiyi bu ulke de herkes tartisacak. 1925 ve sonrasinda bu ulke de yabanci asker mi vardi? Isgal devam mi ediyordu? Bu memlekette oyle bir algi yapildi ki cahil kemalistler tarafindan, tarihi sizlerle tartismaya 1925 oncesi ve sonrasini konusmaya hazir misiniz? Yakindir! O savas oldu bu savas oldu alayi 1923 ve oncesine ait. Yakinda insanlar 1925 yili ve sonrasini konusmaya baslayacaklar.

Bir millet kendinde olan şeyleri değistirmedikçe Allah onları değistirmez (Ra’d 11)

Advertisements